Tvari se u prirodi mogu nalaziti u
Proces u kojem krutina prelazi direktno u plinovito stanje, bez prolaska kroz tekuće stanje, naziva se
Proces u kojem tekućina prelazi u plinovito stanje naziva se
Proces u kojem krutina prelazi u tekuće stanje naziva se
Promjene agregacijskih stanja praćene su primanjem ili oslobađanjem energije. Te procese možemo razvrstati na egzotermne i endotermne.
Agregacijsko stanje ovisi o tri parametra:
Prijelaz između agregacijskih stanja moguće je prikazati grafom ovisnosti temperature sustava o dovedenoj toplini.
Ovisnost agregacijskog stanja o tlaku i temperaturi prikazuje se
Na faznom dijagramu razilkujemo tri područja:
Osim krivulja na dijagramu razlikujemo i dvije točke -
Na slici je prikazan fazni dijagram vode. Fazni dijagrami ostalih tvari također slično izgledaju, a razlikuju se prema vrijednostima koje odgovaraju trojnoj i kritičnoj točki.
Tekućina vrije baš pri temperaturi kod koje se tlak para tekućina izjednači s vanjskim tlakom. Radi se o tome da mjehurić koji nastane unutar tekućine neće „preživjeti“ ako je tlak pare u njemu manji od vanjskog tlaka. Tlak u mjehuriću bi trebao biti veći od zbroja vanjskog tlaka i hidrostatskog tlaka na dubini pri kojoj mjehurić nastaje, ali je hidrostatski tlak zanemariv u odnosu na vanjski tlak. Zamislite da unutar tekućine nastane mjehurić u kojem je tlak pare manji od vanjskog. Zbog toga takav mjehurić implodira. Kad se tlak pare u mjehuriću izjednači s vanjskim tlakom, mjehurić neće više implodirati te zbog uzgona izlazi van. Osim toga „u priču” ulazi i površinska energija mjehurića koja je vrlo velika zbog velike zakrivljenosti mjehurića.
Prema visini temperature vrelišta i tališta najčešće možemo odrediti agregacijsko stanje tvari (uz standardni tlak). Krutine imaju i vrelište i talište iznad sobne temperature, tekućinama je talište ispod sobne temperature, a vrelište iznad, dok su plinovima i vrelište i talište ispod sobne temperature.
Isprobaj potpuno besplatno!
Registracijom dobivaš besplatan*
pristup dijelu lekcija za svaki predmet.
32. Koji od navedenih zapisa prikazuje egzotermnu promjenu?