Čvrste tvari mogu biti kristalne i amorfne.
Prema rasporedu čestica od kojih su građene, čvrste tvari mogu imati
Primjer kemijskog elementa koji gradi atomske i molekulske kristale jest
Unutar same kristalne strukture grafita, atomi ugljika povezani su u šesteročlane prstene koji su povezani u slojeve. Atomi su povezani međusobno kovalentnim vezama, dok su prsteni međusobno povezanim van der Waalstovim silama. Zbog te slojevite građe, grafit je mastan i mekan. Pri sobnoj temperaturi nalazi se u čvrstom stanju te ima visoko talište i vrelište. Topljiv je isključivo u tekućim metalimate je dobar vodič električne struje zato što se unutar prstenova nalaze delokalizirani elektroni.
S druge strane, unutar kristalne strukture dijamanta atomi ugljika međusobno su povezani isključivo kovalentnim vezama zbog čega imaju više talište i vrelište u odnosu na grafit. Također su u čvrstom stanju pri sobnoj temperaturi te su tvrdi. Netopljivi su u praktički svim otapalima te su izolatori (nemaju slobodne elektrone).
Bijeli fosfor, sumpor i jod ubrajamo u kemijske elemente koji grade molekulske kristale.
Unutar kristalne strukture metala, atomi metala povezani su
Unutar primitivne kubične rešetke atomi metala smješteni su u
Dva se atoma u jednostavnoj kubičnoj rešetci dodiruju upravo
Kako se na svakoj vrhu kocke nalazi po 1 atom metala, oni nisu svojim cijelim volumenom u jednostavnoj kubičnoj rešetki. Naime, 1 atom koji se nalazi u vrhu kocke, pripada toj kocki svojom
Općenito, ukoliko se atom nalazi unutar kocke, tada on cijelim svojim volumenom pripada toj kocki. Ukoliko se nalazi na plohi kocke, tada je on unutar kocke prisutan svojom polovinom. Ako je atom na bridu, unutar kocke prisutan je svojom četvrtinom, a ako je u vrhu kocke, tada je prisutan svojom osminom.
Za svaku rešetku lako se izračunava
Tako ga je moguće izračunati i za primitivnu kubičnu rešetku, pri čemu iznosi 52 %.
Unutar prostorno centrirane kubične rešetke atomi metala smješteni su
Dva se atoma u prostorno centriranoj kubičnoj rešetci dodiruju
Kako se na svakoj vrhu kocke nalazi po 1 atom metala, oni nisu svojim cijelim volumenom u jednostavnoj kubičnoj rešetki. Naime, 1 atom koji se nalazi u vrhu kocke, pripada toj kocki svojom
Koeficijent popunjenosti prostorno centrirane kubične rešetke iznosi 68%, što ima smisla samim time što se u jednoj kocki nalazi 1 atom više nego u primitivnoj.
Unutar prostorno centrirane kubične rešetke atomi metala smješteni su
Dva se atoma u prostorno centriranoj kubičnoj rešetci dodiruju
Kako se na svakoj vrhu kocke nalazi po 1 atom metala, oni nisu svojim cijelim volumenom u jednostavnoj kubičnoj rešetki. Naime, 1 atom koji se nalazi u vrhu kocke, pripada toj kocki svojom
Koeficijent popunjenosti prostorno centrirane kubične rešetke iznosi 74%.
Primjer ionskog kristala jest kristal natrijeva klorida. Unutar ionskih kristala, kationi i anioni međusobno su povezani elektrostatskim interakcijama koje nazivamo
Jakost privlačnih sila između iona u ionskome kristalu ovisi o
U tom izrazu,
Kristalna struktura natrijeva klorida opisuje se istoimenom strukturom. Struktura natrijeva klorida definirana je tako da se
Prema udjelu pojedinih iona u kristalnoj rešetci, moguće je izražunati koliko se formulskih jedinki NaCl nalazi u jednoj jediničnoj ćeliji.
Svojstva po kojima tekućine možemo razlikovati su primjerice:
Prilikom iskazivanja gustoće koriste se mnoge mjerne jedinice. Tako je dobro poznavati predmetke koji opisuju koliko je neka veličina puta veća ili manja od one osnovne.
Prilikom preračunavanja gustoće iz jedne mjerne jedinice u drugu, potrebno je pažljivo i točno koristiti navedene vrijednosti predmetaka.
Gustoću mjerimo eksperimentalno pomoću
Ulje je viskoznija tekućina od vode jer su ulja (jestiva ili motorna) građena od dugačkih nepolarnih ugljikovodičnih lanaca, a molekule vode su vrlo male i kuglastog oblika.
Oznaka za viskoznost je grčko slovo
Najsporije će istjecati sloj uz stijenku cijevi, a najbrže sloj koji je najudaljeniji od stijenke – sloj koji istječe kroz sredinu cijevi. Različite brzine istjecanja slojeva tekućine posljedica su trenja tekućine sa stijenkama cijevi i trenja između slojeva tekućine koji se međusobno dodoruju i gibaju.
Viskoznost ima važnu ulogu u različitim područjima ljudske djelatnosti npr. u proizvodnji složenih motornih ulja (ljetna i zimska ulja), tekstilnoj industriji, proizvodnji različitih uljnih boja i dr.
Za razliku od njih, u površinskom sloju djeluju vrlo slabe sile između molekula vode i molekula zraka. Time što molekule iz unutrašnjosti nastoje privući molekule s površine, površina se ponaša kao elastična opna koja nastoji smanjiti površinu tekućine. Površinska napetost je naziv za silu koja održava ovu elastičnu opnu.
Oznaka za napetost površine je grčko slovo
Napetost površine ovisi o
Voda u staklenoj epruveti prijanja uz staklo zbog sila
Kod žive je međutim meniskus savijen prema dolje, gdje živa dodiruje staklo, pa je ploha konveksna. U ovom slučaju sile kohezije između atoma žive puno su jače od sila adhezije između žive i stakla.
Površinska napetost vode može se osim povišenjem temperature smanjiti i dodavanjem
Djelovanje sapuna i deterdženta može se objasniti građom njihovih molekula.
Navedena građa sapuna omogućuje uklanjanje masnih mrlja pri pranju tako da nepolarni ugljikovodični repovi okružuju nepolarne kapljice masti, a polarna glava se okreće prema polarnim molekulama vode. Na taj način nastaju micele čija je površina polarne građe, što omogućuje njihovo raspršivanje u vodi i na taj način ispiranje nečistoća.
Poznato je da je znojenje tjelesni mehanizam za hlađenje tijela kada smo izloženi visokim temperaturama. Molekule tekućine u dodiru s kožom apsorbiraju toplinu koja prelazi u kinetičku energiju i omogućava isparavanje koje je povezano s utroškom topline pa zato imamo osjećaj hlađenja.
Tekućine na zraku isparavaju, tj. spontano prelaze iz tekućeg u plinovito agregacijsko stanje. Prema tome, iznad tekućine se uvijek nalazi neki broj molekula u pari što uzrokuje tlak pare tekućine.
Lako hlapljive tekućine i plinovi imaju visok tlak para,dok krutine imaju vrlo nizak tlak para.
Brzina isparavanja tekućina povećava se s porastom temperature jer pri višim temperaturama veći broj molekula ima dovoljnu kinetičku energiju za napuštanje tekućine. Dakle, pri višoj temperaturi veća je brzina isparavanja i veći tlak pare tekućine.
Na početku isparavanja u pari je malo čestica koje se sudarima mogu vratiti u tekućinu – kondenzirati, no zagrijavanjem je sve veći broj čestica u pari kao i onih koje se kondenzacijom vraćaju u tekućinu.
Kada se broj čestica koje isparavanjem izlaze iz tekućine izjednači s brojem čestica koje se kondenzacijom vraćaju u tekućinu kaže se da je uspostavljena dinamička ravnoteža. Dinamička se ravnoteža može postići samo u zatvorenom sustavu.
Kada se tlak pare u tekućini izjednači s vanjskim tlakom, tekućina
U ekspres loncu hrana se kuha pod povećanim tlakom. Ekspres lonci pod tlakom su zatvoreni i dopuštaju pari da iziđe samo kad prijeđe određeni tlak. Tlak iznad vode u loncu čine atmosferski tlak i tlak pare. Stoga, voda vrije iznad 100 stupnjeva celzijusa i hrana u takvom loncu će biti izložena višoj temperaturi i brže će se skuhati.
Isprobaj potpuno besplatno!
Registracijom dobivaš besplatan*
pristup dijelu lekcija za svaki predmet.