Razlika između elementarnog događaja i događaja je u tome što elementarni događaj gleda samo jednu moguću vrijednost kako pokus može završiti, a događaj može gledati jedan ili više rezultata. Na primjer, ako je pokus izvlačenje karata iz špila, elementarni događaj je "izvukli smo kralja herc", a događaj bi mogao biti "izvukli smo bilo kojeg kralja"(tu dakle imamo 4 mogućnosti "izvukli smo kralja herc, tref, karo ili pik").
Neka pokus ima konačno mnogo ishoda(elementarnih događaja). Vjerojatnost svakog ishoda je neki pozitivni broj. Ono što mora vrijediti je da je zbroj svih vjerojatnosti elementarnih događaja
Ako imamo $n$ mogućih ishoda, onda je vjerojatnost jednog ishoda jednaka $\frac{1}{n}$. Ako imamo događaj koji se sastoji od više ishoda, tada imamo donju formulu:
Neki događaji jednostavno nisu povezani jedan s drugim, odnosno ishod jednog ne utječe na ishod drugog. Na primjer, događaji "sutra će padati kiša" i "na kocki će pasti broj 5".
Takve događaje zovemo
Za nezavisne događaje vrijedi da je vjerojatnost da se dogode svi događaji(odnosno njihov presjek) jednaka umnošku vjerojatnosti svakog događaja posebno, što govori donja formula.
Zamislimo da ponavljamo neki pokus $n$ puta. Taj pokus ima samo dva ishoda - može biti bilo što, uspjeh i neuspjeh, pismo i glava, ili nešto slično. Vjerojatnost prve opcije je $p$, a druge je onda $1-p$. Vjerojatnost da se prva opcija ponovi točno $k$ puta računa se
Imamo dva događaja $A$ i $B$ tako da je događaj $B$ moguć, to jest vjerojatnost $P(B)>0$. Za takve događaje možemo računati
Preko vjerojatnosnog stabla možemo računati vjerojatnosti i uvjetne vjerojatnosti. Dobro nam dođe kada imamo kompliciranije primjere, a osobito kod onih koji imaju zadane informacije po nekakvim koracima.
U prvom grananju stabla gledamo kolika je vjerojatnost da se dogodio neki od mogućih ishoda u prvom slučaju. Dalje, za svaki od tih slučajeva gledamo
Zamislimo da imamo neke događaje koji se svi međusobno isključuju, odnosno da se nikoja dva ne mogu dogoditi istovremeno. Nazovimo te događaje $H_1, H_2,..., H_n$. Isto tako, neka se prostor elementarnih događaja $\Omega$ može u potpunosti sastaviti od tih događaja tako da ništa ne fali. Drugim riječima, ti događaji u uniji daju cijeli $\Omega$, tj. prostor elementarnih događaja $\Omega$ se može podijeliti na naše događaje $H_1, H_2,..., H_n$.
Tada za bilo koji događaj $A$ vrijedi
Sada možemo doći do i
Isprobaj potpuno besplatno!
Registracijom dobivaš besplatan*
pristup dijelu lekcija za svaki predmet.
20. U razrednome odjelu od 28 učenika 16 je djevojčica, od kojih četiri imaju ocjenu u elementu vrednovanja "Rješavanje problema". Kolika je vjerojatnost da će slučajnim odabirom iz toga razrednog odjela biti odabrana djevojčica koja nema ocjenu u elementu vrednovanja "Rješavanje problema"?
36.2. Svaka je strana kocke obojana različitom bojom. Koliko iznosi vjerojatnost da kocka pri dvama uzastopnim bacanjima ne padne na istu boju?
7. U posudi su 24 bombona s okusom limuna, 36 s okusom maline i 15 s okusom jagode. Kolika je vjerojatnost da je iz posude slučajno izvučen bombon s okusom limuna?
6. U posudi su 24 bombona s okusom limuna, 36 s okusom maline i 15 s okusom jagode. Kolika je vjerojatnost da je iz posude slučajno izvučen bombon s okusom limuna?
22. Na grafikonu je prikazano koliko u nekome vinogradu ima trsova s \( 0,1,2,3 \) ili 4 grozda.