U prirodi se nalazi nešto više od 90 poznatih kemijskih elemenata. Samo trećinu elemenata moguće je pronaći u elementarnom stanju, a većina se nalazi u obliku raznih kemijskih spojeva. Kemijske elemente dijelimo na metale, polumetale i nemetale.
Svojstva metala ovise o polumjeru atoma i broju elektrona u vanjskoj ljusci elektronskog omotača atoma.
Pri sobnoj temperaturi svi su metali
Neprozirni su, većinom
Pod udarcima različitith alata, metali se kuju, a mogu se i izvlačiti u žice (telefonski i elektriċni vodovi) i folije (aluminijske folije u kućanstvu). To se svojstvo koristi u metalurgiji za obradu gotovo svih konstrukcijskih metala.
Dobri su vodiči topline i električne struje. Najbolju električnu vodljivost ima srebro, ali se zbog cijene i nedovoljno dobrih ostalih fizikalnih svojstava najčě̌će upotrebljavaju bakar i aluminij.
Pri sobnoj su temperaturi svi metali, osim žive, čivrste tvari kristalne strukture. Posljedica strukture je i gustoća metala koja varira od vrlo niskih vrijednosti kod alkalijskih metala do vrlo visokih vrijednosti kod žive i platine. Prema gustoći metali se dijele na:
Najmanju gustoću ima litij, dok je najgušći metal osmij.
O strukturi metala i jakosti veza među atomima u kristalnoj strukturi ovisi i njihovo talište:
Tvrdoća je otpor materijala prema zadiranju stranog tijela u njegovu površinu, a čvrstoća mehaničko svojstvo materijala kojim se opire djelovanju site. Većina metala je tvrda i čvrsta. Neki metali koji pripadaju krajnjoj lijevoj strani periodnog sustava tvrdoćom se razlikuju od ostalih: mekani su i lako se režu nožem ili škarama, npr. natrij, kalij ili magnezij.
Reaktivnije metale u Zemljinoj kori nalazimo u obliku spojeva koje nazivamo mineralima.
Pri sobnoj temperaturi, nemetali se, u elementarnom stanju, nalaze
Postoje u različitim bojama, dok su plinovi, većinom bezbojni. Pa su tako vodik i kisik bezbojni plinovi, a klor je plin žuto zelene boje. Različite alotropske modifikacije ugljika su različite boje pa je tako ugljik crno sive boje, a dijamant je bezbojan. Fosfor može biti različitih boja, a najpoznatiji su bijeli i crveni fosfor. Sumpor je žute boje, brom crveno smeđe, a jod ljubičasto crne boje.
Većina nemetala su
U odnosu na metale, manje su gustoće te im je talište niže.
Što se tiče tvrdoće, nemetali su uglavnom mekani, a iznimka je dijamant.
Atomi metala u kemijskim reakcijama oksidiraju i tako nastaju pozitivno nabijeni ioni – kationi.
Najreaktivniji su metali 1. i većina metala 2. skupine periodnog sustava elemenata. Najreaktivniji su
Nemetali su najčešće dobri oksidansi jer imaju velik afinitet za elektron i veliku energiju ionizacije.
Najreaktivniji nemetali su oni iz
Helij, neon, argon, kripton, ksenon i radon plemeniti su plinovi čija je elektronska struktura s 8 elektrona (oktet), odnosno za helij 2 elektrona (dublet) u valentnoj ljusci vrlo stabilna, i to ih čini uglavnom inertnima.
Nemetali (osim plemenitih plinova) mogu s drugim nemetalima tvoriti kovalentne spojeve, a s metalima najčešće spojeve ionske građe.
NaH + H2O → Na(OH) + H2
Među
Posebniji kovalentni hidrid jest diboran, B2H6. Naime, u diboranu je prisutan specifičniji tip kovalentne veze koji se zove
Primjer reakcije amfoternog oksida s kiselinama i lužinama jest reakcija aluminijeva oksida s klorovodičnom kiselinom te s natrijevom lužinom.
Al2O3(s) + 6 HCl(aq) → 2 AlCl3(aq) + 3 H2O(l)
Al2O3(s) + 2 NaOH(aq) + 3 H2O(l) → 2 Na[Al(OH)4](aq)
Postoje elementi koji posjeduju više različitih oksida. Primjer toga jest mangan pa tako je MnO bazičan, MnO2 amfoteran, a Mn2O7 je kiseli oksid. Općenito,
CaCO3(s) + CO2(g) + H2O(l) → Ca(HCO3)2(aq).
Otopljeni Ca(HCO3)2 daje tvrdoću vodi. Suprotni proces je brz te njime nastaju stalaktiti i stalagmiti u šupljinama i jamama. U jednakim procesima sudjeluje i magnezijev karbonat.
Većina klorida topljiva je u vodi. Kloridi koji nisu topljivi u vodi jesu AgCl i PbCl2. Upravo zbog toga što AgCl nije topljiv u vodi,
AgNO3(aq) + NaCl(aq) → AgCl(s) + NaNO3(aq).
Kloride možemo dobiti na tri načina:
CuO(s) + 2 HCl(aq) → CuCl2(aq) + H2(g),
NaOH(aq) + HCl(aq) → NaCl(aq) + H2O(l),
CaCO3(s) + 2 HCl(aq) → CaCl2(aq) + H2O(l) + CO2(g).
Isprobaj potpuno besplatno!
Registracijom dobivaš besplatan*
pristup dijelu lekcija za svaki predmet.