Jedan broj je djeljiv drugim, ako se taj broj može napisati kao umnožak drugog broja i još nečega. Isto vrijedi i za polinome. Polinom $P$ je djeljiv polinomom $G$ ako polinom $P$ možemo zapisati kao $G$ puta još nešto.
Što se tiče dijeljenja polinoma općenito, to je vrlo slično dijeljenju običnih brojeva s ostatkom, kako se učilo u osnovnoj školi. To ćemo pokazati na primjeru.
Za svaka dva polinoma $P$ i $G \neq 0$ postoje jedinstveni polinomi $Q$ i $R$ takvi da je
Polinom $Q$ je
Jednostavnijim rječnikom, svaki polinom možemo prikazati kao umnožak neka druga dva (jedinstvena) polinoma i još na to dodamo neki treći polinom (isto jedinstven).
Ostatak pri dijeljenju polinomom oblika $x-t$, gdje je $t$ neki broj, je uvijek neka konstanta, odnosno jedan broj.
Broj $t$ je
Ako je $t$ nultočka našeg polinoma, onda je
Faktorizirati polinom znači rastaviti ga na umnožak više zagrada oblika $(x-t)$, gdje su $t$ neki brojevi, konkretno nultočke.
Ako polinom podijelimo izrazom oblika $(x-t)$ i dobijemo ostatak $0$, znamo da je onda taj izraz jedan od faktora polinoma.
Nultočke isto tako mogu biti kompleksni brojevi. Sjetimo se, oni su oblika $z=x+yi$, gdje su $x$ i $y$ neki brojevi, a $i$ imaginarna jedinica. Vrijedi da ako je $z$ jedna kompleksna nultočka, onda je i konjugirano kompleksni broj $\bar{z}$ nultočka istog polinoma. Za naš kompleksni broj $z$, konjugirano kompleksni broj $\bar{z}$ je $x$
Svaki polinom, osim konstante, ima barem jednu nultočku u skupu kompleksnih brojeva $C$.
Svaki polinom stupnja većeg ili jednakog jedan, ima točno toliko nultočaka u skupu kompleksnih brojeva od kojih se neke mogu ponavljati. To znači da na primjer polinom petog stupnja, odnosno onaj kojem je najveća potencija $x^5$ ima točko pet nultočaka u skupu kompleksnih brojeva.
Tada taj polinom možemo faktorizirati po sljedećem principu. Brojevi $x_1, x_2, \ldots, x_n$ su nam nultočke, a $a_n$ je neki broj različit od $0$:
Isprobaj potpuno besplatno!
Registracijom dobivaš besplatan*
pristup dijelu lekcija za svaki predmet.