Trigonometrijske jednadžbe

Trigonometrijske jednadžbe su jednadžbe u kojima se nepoznanica pojavljuje u nekoj od trigonometrijskih funkcija.

Rješavanje uz pomoć brojevne kružnice

Jednadžbe oblika $A \sin (Bx+C)+D=0$ i $A \cos (Bx+C)+D=0$ možemo riješiti uz pomoć brojevne kružnice. Imamo nekoliko koraka.

1. Prebacimo $D$ na desnu stranu, a zatim cijelu jednadžbu podijelimo s $A$.

2. Od jednadžbi $\sin (Bx+C)=-\frac{D}{A}$ i $\cos (Bx+C)=-\frac{D}{A}$ nastavljamo tako da na brojevnoj kružnici pronađemo točku kojoj odgovara vrijednost $-\frac{D}{A}$ te pogledamo koliko iznose sinus, odnosno kosinus te točke.

3. Uvijek ćemo imati dvije vrijednosti. U slučaju sinusa, ako je jedna vrijednost $x$, druga je $\pi - x$, a u slučaju kosinusa, vrijednosti su $x$ i $-x$.

4. Nastavimo tako da izjednačimo $Bx+C$ i svaku od tih vrijednosti, ali pripazimo da uz vrijednost još stavimo izraz $+2k\pi, k \in \mathbb{Z}$. Time se osiguramo da pokupimo sva rješenja bez obzira koliko puta smo omotali brojevni pravac oko kružnice.

Oprez! Pripazimo samo još kada računamo da ako množimo ili dijelimo cijelu jednadžbu nekim brojem, istu operaciju primijenimo i na taj izraz $2k\pi$.

trigonometrijske_jednadzbe-_brojevna_kruznica_-_mobile_97ce69d2ac867b6c9bfaf0c52b712073af009c5ea

Algebarsko rješavanje

Ovaj način koristi inverzne funkcije sinusa i kosinusa - arcus sinus ($\arcsin$) i arcus kosinus ($\arccos$). Oznake koje još koristimo, kao što piše na kalkulatoru su $\sin ^{-1}$ i $\cos ^{-1}$.

Prvi korak je isti kao u prvom slučaju. Kod drugog koraka je razlika, računamo $\sin ^{-1}$, odnosno $\cos ^{-1}$ vrijednosti $-\frac{D}{A}$. Opet imamo dva rješenja. Kalkulator će nam izbaciti jedno $x$, a drugo je $\pi - x$ u slučaju sinusa ili $-x$ u slučaju kosinusa. Dodajemo i $2k\pi, k \in \mathbb{Z}$ kao u koraku 4.

trigonometrijske_jednadzbe-_brojevna_kruznica_-_mobile_102206d2f6284640e023960ca45dc68f496253b27b

Rješavanje uz pomoć grafa

Ako želimo iste jednadžbe $A \sin (Bx+C)+D=0$ i $A \cos(Bx+C)+D=0$ riješiti preko grafa, samo ćemo umjesto očitavanja vrijednosti s brojevne kružnice, pogledati gdje graf funkcije sinus, odnosno kosinus, siječe vodoravni pravac $y=-\frac{D}{A}$. Dakle, umjesto koraka 2 nalazimo sjecište unutar intervala $[0, 2 \pi \rangle$. Sva rješenja ćemo pisati kao i prije u koraku 3, $x$ i $\pi - x$ u slučaju sinusa, odnosno $\pm x$ u slučaju kosinusa. Korak 4 je skroz isti kao i gore.

Jednadžbe s tangensom i kotangensom

Ovakve jednadžbe rješavamo na iste načine kao i gore, samo ćemo malo drugačije zapisivati rješenja.

U slučaju tangensa, kada dobijemo rješenje $x$, sva moguća rješenja ćemo zapisati kao $x+k\pi$.

U slučaju kotangensa, prebacimo ga u tangens pa tako nastavimo računati. Nakon što dođemo do oblika $\operatorname{ctg}(Bx+C) = D$, gdje su $B$, $C$ i $D$ neki brojevi, prebacit ćemo ga tako da tangens izjednačimo s brojem recipročnim broju $D$, tj. $\operatorname{tg}(Bx+C) = \frac{1}{D}$.

ONLINE INSTRUKCIJE

Instrukcije cijeli mjesec, 5 predmeta,

13 eura!

ŠTO ČEKAŠ?

Isprobaj potpuno besplatno!

Registracijom dobivaš besplatan*
pristup dijelu lekcija za svaki predmet.

*Besplatan pristup ne zahtijeva unos kartice.
Online pripreme za maturu i instrukcije za srednju školu. Dostupno 24/7.
© 2023, Gradivo.hr