Sjetimo se da je skup nekakva neuređena kolekcija elemenata. To znači da nema pravila kako su članovi složeni - možemo zamisliti da su svi razbacani u jednoj vreći.
Nasuprot njima, imamo
U kombinatorici se takva uređena $k$-torka zove
Ako imamo skup od $n$ elemenata, ukupni broj nizova duljine $k$ koje možemo napraviti je
Ako se elementi iz skupa ne smiju ponavljati, onda je ukupni broj takvih nizova jednak
Ukupni broj podskupova koji imaju $k$ elemenata od skupa koji ima $n$ elemenata računa se formulom:
Uvodimo oznake koje ćemo često koristiti. Prva je "
Druga oznaka je za broj podskupova veličine $k$ nekog skupa koji ima $n$ elemenata. Čita se "
U kombinatorici se multiskup veličine $k$ zove
Ukupan broj multiskupova veličine $k$ nad multiskupom koji ima $n$ elemenata, odnosno broj načina kako $n$ predmeta razvrstati u $k$ podskupova računa se formulom:
Objasnimo donji primjer. Imamo 8 kuglica koje moramo podijeliti u 4 kutije. Zamislimo da prvo poredamo kuglice jednu iza druge, a zatim stavljamo štapiće između njih, prije prve kuglice ili poslije zadnje. Stavljamo 3 štapića manje - za jedan manje nego što je kutija. Razlog je taj što gledamo da su sve kuglice lijevo od prvog štapića u prvoj kutiji, kuglice između prvog i drugog štapića u drugoj kutiji, itd., a sve iza zadnjeg štapića je u zadnjoj kutiji, što je kod nas četvrta kutija.
Sve skupa imamo 11 mjesta na koje stavljamo ili kuglice ili štapiće. Mi biramo 3 mjesta na koje ćemo postaviti štapiće (ili 8 na koje ćemo staviti kuglice, isto je) i tako dobijemo broj načina na koji možemo raspodijeliti 8 kuglica u 4 kutije.
Iz tog razloga se ova metoda i zove kuglice i štapići. :)
Isprobaj potpuno besplatno!
Registracijom dobivaš besplatan*
pristup dijelu lekcija za svaki predmet.