Pufere dijelimo na
Ukoliko u kiseli pufer dodamo kiselinu, kiselina će reagirati sa soli, a ukoliko u kiseli pufer dodamo lužinu, lužina će reagirati sa slabom kiselinom.
Ukoliko u bazični pufer dodamo kiselinu, kiselina će reagirati sa slabom bazom, a ukoliko u bazični pufer dodamo lužinu, lužina će reagirati sa soli.
Acetatni pufer jest otopina koja sadrži octenu kiselinu i natrijev acetat. Obje tvari su u ravnoteži s određenim ionima.
S obzirom da je vrijednost konstante disocijacije kiseline poznat pri određenim temperaturama, moguće je napisati i njen izraz za octenu kiselinu.
Na ravnotežne koncentracije svih stvari unutar napisane konstante utječe i početna koncentracija dodane soli.
Pa će tako na početku koncentracija Ac- iona biti jednaka početnoj koncentraciji soli cs. Tijekom reakcije, nastajat će još acetatnih iona iz octene kiseline. Nastat će ih onoliko koliko nastaje H+ iona pa će [Ac-] iznositi cs + [H+].
Na početku će koncentracija HAc odgovarati početnoj koncentraciji kiseline ca. Tijekom reakcije, kiselina će disocirati na ione, H+ i Ac- . Smanjit će se onoliko koliko nastaje H+ iona pa će [HAc] iznositi ca - [H+].
Konstantu disocijacije kiseline sada je moguće zapisati na drugačiji način. Taj način olakšava izračun pH vrijednosti pufera.
Amonijačni pufer jest otopina koja sadrži amonijevu lužinu i amonijev klorid. Obje tvari su u ravnoteži s određenim ionima.
S obzirom da je vrijednost konstante disocijacije baze poznat pri određenim temperaturama, moguće je napisati i njen izraz za amonijevu lužinu.
Na ravnotežne koncentracije svih stvari unutar napisane konstante utječe i početna koncentracija dodane soli.
Pa će tako na početku koncentracija NH4+ iona biti jednaka početnoj koncentraciji soli cs. Tijekom reakcije, nastajat će još amonijevih iona iz amonijeve lužine. Nastat će ih onoliko koliko nastaje OH- iona pa će [NH4+] iznositi cs + [OH-].
Na početku će koncentracija NH4OH odgovarati početnoj koncentraciji baze cb. Tijekom reakcije, baza će disocirati na ione, NH4+ i OH- . Smanjit će se onoliko koliko nastaje OH- iona pa će [NH4OH] iznositi cb - [OH-].
Konstantu disocijacije baze sada je moguće zapisati na drugačiji način. Taj način olakšava izračun pH vrijednosti pufera.
Mjera sposobnosti pufera da se odupre promjeni pH-vrijednosti naziva se
Fiziološki puferi omogućuju održavanje pH-vrijednosti u uskim granicama nužnima za zbivanje biokemijskih procesa. Primjer fiziološkog pufera jest krvna plazma čiji je pH između 7,35 i 7,45. Ukoliko je pH manji od 7 ili veći od 7,8, život organizma je ugrožen.
Acidoza jest stanje organizma u kojemu je pH < 7,35. Posljedice acidoze su prekomjerna proizvodnja kiselina u tkivu, gubitak baza iz tjelesnih tekućina, nemogućnost bubrega da izluči kisele metabolite. Postoji nekoliko mehanizama kompenzacije acidoze, a oni su ubrzano disanje (izbacuje plinoviti CO2 i time smanjuje razina H2CO3 u krvi) i izlučivanje mokraće veće kiselosti uz pomoć bubrega.
Alkaloza jest stanje organizma u kojemu je pH > 7,45. Alkaloza je moguća pri vrlo visokim tjelesnim temperaturama ili unošenjem previše baza u organizam (smanjuju pH-vrijednost želučane kiseline, primjerice antacidi). Postoji nekoliko mehanizama kompenzacije alkaloze, a oni su usporenje disanja (povećava se koncentracija H2CO3) te izlučivanje mokraće manje kiselosti.
Isprobaj potpuno besplatno!
Registracijom dobivaš besplatan*
pristup dijelu lekcija za svaki predmet.
10. Koju od navedenih kiselina u suvišku treba dodati natrijevoj lužini da bi nastala puferska otopina?