Putanje elektrona u elektronskom omotaču u Bohrovu modelu jesu jednostavne. Naime, model je dobar za jedan elektron atoma vodika, dok za ostale modele atoma položaj možemo razmatrati samo s pomoću vjerojatnosti nalaženja, pri čemu vrijedi da je vjerojatnost nalaženja elektrona veća što se nalazimo bliže jezgri atoma.
Za rješavanje navedenih problema, kvantna kemija uvodi zakone kvantne fizike koji se primijenjuju na kemijske sustave – atome, ione i molekule te interakcije među njima. U kvantnoj kemiji ne vrijede zakoni klasične fizike.
Postoje četiri orbitale ili podljusaka:
Svaka ljuska u atomu može primiti određen broj elektrona, maksimalno
Orbitala može biti
Prema
Ova pravila postoje jer je u tom slučaju energija atoma najmanja te je atom najstabilniji.
Da bi se razumjelo popunjavanje orbitala, bitno je za spomenuti da se one popunjavaju na način da se
Ukratko, orbitale se popunjavaju
Orbitale se zapisuju na sljedeći način.
Prisjetimo se, da bismo znali kako pravilno napisati elektronsku konfiguraciju određenog atoma ili iona, potrebno je poznavati da se periodni sustav elemenata može podijeliti u 4 bloka elemenata i to prema sustavu orbitala. Tako postoje s, p, d i f blok elemenata.
Stoga, potpuna elektronska konfiguracija atoma željeza glasi:
Fe: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d6.
Naime, kod nekih elemenata dolazi do
Takva odstupanja prisutna su kod sljedećih metala: Cr, Cu, Nb, Mo, Ru, Rh, Pd, Ag, Pt i Au.
To znači da ukoliko imamo atom bakra, njegova elektronska konfiguracija glasit će:
Cu: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s1 3d10.
Osim dugačke elektronske konfiguracije, postoji i
Elektronska konfiguracija atoma argona skraćeno se može zapisati kao [Ar]. Koristeći navedeno znanje, elektronske konfiguracije atoma željeza i bakra možemo skraćeno napisati kao:
Fe: [Ar] 4s2 3d6,
Cu: [Ar] 4s1 3d10.
U elektronskoj konfiguraciji prikazani su svi elektroni atoma smješteni po orbitalama, ali razlikujemo dvije vrste elektrona, to su unutarnji i valentni elektroni. Valentni elektroni su elektroni zadnje ljuske te su oni koji sudjeluju u stvaranju kemijskih veza.
Većina atoma nemetala primaju e- kako bi postigli elektronsku konfiguraciju sljedećeg plemenitog plina, dok metali 1. i 2. skupine otpuštaju e- kako bi postigli elektronsku konfiguraciju prethodnog plemenitog plina pritom stvarajući ione.
Primjerice, klor je nemetal elektronske konfiguracije 1s2 2s2 2p6 3s2 3p5. Primanjem jednog e-, nastaje anion Cl-. Budući da nastali ion ima jedan e- više od neutralnog atoma, njegova elektronska konfiguracija glasi:
Cl- : 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 ili [Ar].
Magnezij je metal druge skupine elektronske konfiguracije 1s2 2s2 2p6 3s2. Otpuštanjem 2 e- dolazi do nastajanja kationa Mg2+ čija je elektronska konfiguracija:
Mg2+ : 1s2 2s2 2p6 ili [Ne].
Kao što se može vidjeti, dvije različite čestice mogu imati isti broj elektrona, odnosno elektronsku konfiguraciju. Čestice s istom elektronskom konfiguracijom nazivamo izoelektronske čestice. Tako za Mg2+ i Ne možemo reći da su izoelektronske čestice.
Kod stvaranja iona prijelaznih metala vrijedi pravilo
Fe2+: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 3d6
Kao što se vidi iz napisanih konfiguracija, da bi nastao Fe2+ ion, atom Fe otpustio je dva elektrona i to iz 4s orbitale.
Isprobaj potpuno besplatno!
Registracijom dobivaš besplatan*
pristup dijelu lekcija za svaki predmet.
19. Koja od navedenih elektronskih konfiguracija opisuje osnovno stanje atoma vanadija?