Kemijska ravnoteža ostaje u ravnotežnom stanju sve dok se ne promjene uvjeti. Prema La Chatelierovu načelu, ako se na neki sustav u ravnoteži djeluje izvana promjenom koncentracije, temperature ili tlaka, ravnoteža će se pomicati tako da se smanji taj vanjski utjecaj.
Promjena koncentracije
Povećanjem koncentracije reaktanata, ravnoteža se pomiče prema produktima jer da bi se sustav vratio u ravnotežu, reaktanti se moraju potrošiti, a to će se dogoditi ako se utroše za nastajanje produkata.
A + B ⇌ C + DReaktantu su označeni slovom R, a produkti slovom P.
Promjena temperature
Utjecaj temperature ovisi imamo li egzotermne ili endotermne reakcije. Ako dolazi do povećanja temperature kod endotermne reakcije, kako takvoj reakciji pogoduje porast temperature u svrhu povećanja produkata, ravnoteža će se pomaknuti prema produktima, dok će kod egzotermnih reakcija biti obratna situacija.
Promjena tlaka
Promjena tlaka utječe na ravnotežu samo onih reakcija u kojem su sudionici reakcije u plinovitom stanju. Povećanje tlaka pogoduje onom smjeru reakcije gdje imamo manji ukupni broj čestica i obratno smanjenje tlaka pogoduje onom smjeru reakcije gdje imamo manji ukupni broj čestica.
Katalizatori
Katalizatori ne utječu na položaj ravnoteže. To znači da ne utječu ni na vrijednost konstante ravnoteže (Kc).
Naime, dodanim katalizatorom pokreće se jedna druga reakcija s manjom energijom aktivacije (Ea) kod koje je ubrzan proces uspostavljanja ravnoteže.