Uvjet za odvijanje kemijske reakcije je
Znači da energija čestica koje se sudaraju premašuje energiju aktivacije, a smjer sudara (položaj) mora biti ispravan (energija potrebna za kemijsku reakciju).
Razlika energija reaktanta i prijelaznog stanja je
Ovu razliku energije nazivamo
Brzina kemijske reakcije ovisi o učestalosti uspješnih sudara (broju sudara u nekom vremenu) i energiji reaktanata.
Čimbenici koji utječu na brzinu kemijske reakcije su:
Budući su najslabije veze čestica u plinovitim stanju one su najbrže pa tako možemo iskazati da je brzina reakcije, u kojoj su reaktanti plinoviti,
Što je koncentracija (c) reaktanata veća (>), broj mogućih uspješnih sudara je veći (>). Prema tome, i reakcija je
Ovisnost brzine kemijske reakcije o koncenraciji reaktanata najbolje je prokazati zakonom brzine. Pojam zakona brzine formulirali su Guldberg i Waage tzv. zakonom o djelovanju masa. Brzina reakcije proporcionalna je koncentracijama reagirajućih tvari.
Brzina reakcije jednaka je umnošku konstante brzine reakcije i množinskih koncentracija reaktanata potenciranih apsolutnim vrijednostima njihovih stehiometrijskih koeficijenata.
Brzina kemijske reakcije (v)
Općenito, ako se u nekoj reakcijskoj smjesi povisi temperatura za 10°C, brzina se približno udvostruči. Značajnu primjenu u određivanju brzine kemijskih reakcija kao i za izračunavanje energije aktivacije ima
gdje je:
Grafički prikaz ovisnosti broja molekula i kinetičkih energija pri nižoj i višoj temperaturi pokazuje kako je reakcija brža pri višoj temperaturi zbog većeg broja povoljnih sudara.
Brzina reakcije (v)
Zamislite veliku česticu neke tvari koja reagira s drugim tvarima. Da bi cijela čestica izreagirala, trebat će neko vrijeme da bi ona "slojevito" reagirala.
S druge strane, ako imamo manje čestice ta reakcija biti će brža zbog toga što je puno manje tih slojeva čestica.
Dodatkom katalizatora moguće je postići da se dovoljan broj uspješnih sudara postigne pri
Djelovanje katalizatora sastoji se u tome da on kratkotrajno reagira s jednim od reaktanata stvarajući
Tijekom reakcije katalizator može biti izložen promjenama, ali na kraju reakcije katalizator mora biti u jednakom stanju (=) kao na početku reakcije.
Ako je na kraju reakcije dodana tvar promijenjena, onda se takvu tvar ne može nazvati katalizatorom.
Katalizatori smanjuju energiju aktivacije (Ea). Time povećavaju brzinu (v) kemijskih reakcija. Postoje tvari koje
Na sljedećem prikazu moguće je uočiti što se događa s energijom aktivacije korištenjem katalizatora (lijevo) i inhibitora (desno) na entalpijskom prikazu egzotermne reakcije.
Na sljedećem prikazu moguće je uočiti što se događa s energijom aktivacije korištenjem katalizatora (lijevo) i inhibitora (desno) na entalpijskom prikazu endotermne reakcije.
Isprobaj potpuno besplatno!
Registracijom dobivaš besplatan*
pristup dijelu lekcija za svaki predmet.
27. Koji će od navedenih čimbenika ubrzati kemijsku reakciju prikazanu jednadžbom:
\(\mathrm{A}(\mathrm{s})+2 \mathrm{~B}(\mathrm{aq}) \rightarrow \mathrm{C}(\mathrm{aq})+\mathrm{D}(\ell)+\mathrm{E}(\mathrm{g})\) ?