Lirika se počela smatrati jednim od triju književnih rodova tek od doba romantizma, iako vrste koje obuhvaća postoje još od usmene književnosti i antike. Razlog je taj što su se lirske vrste primarno izvodile uz glazbenu pratnju. Tako je lirika dobila ime – po glazbalu koje se zove lira. Lirske su se pjesme izvodile u posebnim prigodama, uz glazbu, a ponekad i ples te je njihova glavna odrednica bila metrika (ritam pjesme morao je odgovarati prigodi). Može se zaključiti da zbog svega navedenog lirika nije bila smatrana književnim rodom jer je tekst bio samo jedna sastavnica izvedbe.

Lirika se osamostaljuje u vrijeme renesanse kad pjesnici počinju pisati tekstove za čitanje, a ne za pjevanje ili izvođenje uz glazbu i ples. Tijekom vremena popularnost joj raste i pada ovisno o tome koje su vrste u kojem razdoblju bile popularnije (npr. zanemarena je u 18. st. jer je epika vrlo popularna).

Iako postoje mnoge odrednice i mnogi opisi lirike i vrsta koje bi spadale u lirske, do danas se kao glavna značajka zadržala karakteristika koju je izdvojio njemački filozof Georg Wilhelm Friedrich Hegel, a to je da je lirika prvenstveno povezana s izražavanjem subjektivnosti.

Termin poezija dolazi od latinske riječi poesis koja znači stvaranje ili pjesništvo. Lirska poezija ostvaraj je jedinstva ritma, zvuka i značenja riječi te je izraz trenutnog iskustva. Drugim riječima, ona je formirana, sažeta i subjektivna.

Lirske su pjesme kratke i sažete, ali zbog svoje su kompaktnosti vrlo složene. Svaki i najmanji dio lirske pjesme ima svoje posebno značenje i ulogu u strukturi cijele pjesme. Osnove svake lirske pjesme su tema, kompozicija, ritam i jezik. To su ujedno elementi koje prve treba razmotriti pri analizi lirske pjesme.

Motiv dolazi od latinskih riječi moveo koja znači pokretati i motivum koja znači poticaj, pokretač ili razlog. Motiv je najmanja tematska jedinica nekog teksta. Drugim riječima, motiv ima samostalno značenje koje je važno za temu djela u cijelosti. Jedno djelo, ma koliko ono veliko bilo, može imati neograničen broj motiva. Ako se neki motiv u djelu ponavlja više puta i značajniji je od ostalih, njega nazivamo lajtmotiv (provedbeni motiv; od njemačkog Leitmotiv, leiten: voditi).

Pjesnička slika posebna je vrsta opisa koji se pojavljuje u lirici. Ona može biti različitih veličina: od jedne riječi do cijele pjesme. Takav jezični opis dočarava i potiče osjećanje osjetilima koja nisu prisutna u pisanoj riječi.

Vrste pjesničkih slika:

  • vizualna: opisuje nešto što se može vidjeti
    • plavi se nebo
  • akustična: opisuje nešto što se može čuti
    • šume valovi
  • taktilna: opisuje nešto što se može osjetiti dodirom
    • meka postelja
  • gustativna: opisuje nešto što se može okusiti
    • slatko kao med
  • olfaktivna: opisuje nešto što se može omirisati
    • mirišu ruže u vrtu
ONLINE INSTRUKCIJE

Instrukcije cijeli mjesec, 5 predmeta,

13 eura!

ŠTO ČEKAŠ?

Isprobaj potpuno besplatno!

Registracijom dobivaš besplatan*
pristup dijelu lekcija za svaki predmet.

*Besplatan pristup ne zahtijeva unos kartice.
Online pripreme za maturu i instrukcije za srednju školu. Dostupno 24/7.
© 2023, Gradivo.hr