Kada se vodič duljine \(L\) kojim teče struja jakosti \(I\) nađe u magnetskom polju \(B\), na njega djeluje sila koju zovemo
Amperovu silu računamo po formuli:
Kut između vodiča (smjera struje) i magnetskog polja označavamo s \(\alpha\).
Smjer sile na vodič određujemo pravilom desne ruke: palac postavimo u smjeru struje, a ostale prste u smjeru magnetskog polja. Amperova sila na vodič ima smjer iz dlana.
Vodič kojim teče struja stvara oko sebe magnetsko polje. Kada se drugi vodič kojim teče struja nađe u tom magnetskom polju (prvog vodiča) onda na njega djeluje Amperova sila. Ta sila, ovisno o smjeru struje, može biti privlačna ili odbojna.
Na slici je prikazan slučaj kada vodičima teče struja u istom smjeru. Vodič \(I_2\) stvara polje iz papira na mjestu vodiča \(I_1\). Amperova sila \(\vec{F}_{2-1}\) na vodič \(I_1\) (po pravilu desne ruke) usmjerena je prema vodiču \(I_2\). Analogno tome, Amperova sila \(\vec{F}_{1-2}\) na vodič \(I_2\) usmjerena je prema vodiču \(I_1\). Te su dvije sile po jednake:
Kada vodičima teče struja suprotnog smjera oni se odbijaju. Vodič \(I_2\) sada stvara polje u papir na mjestu vodiča \(I_1\). Sila na vodič \(I_1\) u ovom je slučaju usmjerena od vodiča \(I_2\). Sile su po iznosu jednake kao i u prethodnom slučaju.
Isprobaj potpuno besplatno!
Registracijom dobivaš besplatan*
pristup dijelu lekcija za svaki predmet.