Prijedlog OUT u svom najširem značenju opisuje kretanje van spremnika ili napuštanje spremnika.
Za legendu simbola koje koristimo u shemama koje ilustriraju značenja prijedloga pogledajte Sliku 1. u Uvod u prijedloge
Većinu fraza (phrasal verb) koje koristimo kada opisujemo doslovne, fizičke situacije, možemo koristiti u prenesenim značenjima i obrnuto.
Primjer: She came out of the classroom. - Ona je izašla iz učionice.
Ona je osoba, subjekt (ZP), učionica je spremnik/zatvoreni prostor (NP). Subjekt (ženska osoba) je izašao iz tog praznog pravokutnika (učionica). Kretanje izlaska van prostora (učionica) je označeno strelicom.
Primjeri takvih fraza su climb out, jump out, put out, let out, push out, get out, throw out, run out…
Primjer: The new movie came out last weekend. - Novi film je izašao prošli vikend.
Kao i kod primjera gdje jedan predmet ili osoba doslovno izlazi iz nekog prostora, fraze s OUT možemo koristiti u prenesenom načinu i za to koristimo istu shemu.
Film je ‘zamišljeni predmet’ (ZP), a produkcija iz koje je film došao je ‘zamišljeni prostor’ (NP). Novi film je ‘izašao’ iz produkcije.
OUT koristimo kada želimo izraziti da je subjekt (fizički predmet, osoba, misao, riječ…) izlazi iz spremnika.
Fraze (phrasal verbs) koje su sebi sadrži OUT mogu opisivati društvene situacije i tretmane u prenesenom značenju.
ask smb out - pozvati nekoga na spoj/na druženje (većinski se upotrebljava za romantično druženje)
take smb out - izvesti nekoga van (platonski ili romantično)
invite smb out - pozvati nekoga van (može biti i platonski i romantično)
U ovim primjerima, sebe i osobe koje pozivamo u izlazak/vodimo u izlazak vidimo kao subjekte (ZP), te se naš izlazak zamišlja (kao što naziv naslućuje i na hrvatskom jeziku) kao izlazak van kuće (NP) i provođenje vremena van doma
eat out - jesti vani, ne kod kuće (npr. izaći van na večeru)
Slično vrijedi i za primjer s jelom. Umjesto da jedemo u svojoj kući (NP), mi i osoba s kojom smo u izlasku, odnosno subjekti (ZP), izlazimo van iz kuće (NP) kako bismo jeli negdje drugdje (npr. u restoranu).
throw smb out of/oust smb out - izbaciti nekoga van; primjerice iz kluba
Ukoliko nismo prihvaćeni u društvu, društvo nas ‘izbacuje’. To je prikazano tako što osobi (ZP) više nije dozvoljen ulaz u klub (NP), te osoba izlazi iz kluba.
Skupove i grupe subjekata vizualiziramo kao spremnike unutar kojih se nalaze ti subjekti (predmeti, ljudi, misli, ideje, osjećaji, iskustva…). Grupe ili skupine, odnosno spremnik prikazujemo narančastim pravokutikom, a subjekte unutar skupina ili grupa (predmete, ljude, misli, ideje, osjećaji, iskustva…) zelenim pravokutnicima.
came out of a group - izaći iz skupine
cut out /kicked out (of a group) - izbaciti iz grupe/skupine
count sth/smb out - ne računati na nešto/nekoga
cross out - prekrižiti nekoga/nešto
space out - razdvojiti, udaljiti
picked out - izabran
find out - otkriti
set out - istaknuti, predstaviti nešto
sort out - sortirati, grupirati, kategorizirati nešto
U ovim primjerima usta su zamišljena kao vrsta spremnika iz kojeg mogu izlaziti riječi, uzvici, vapaji. U tom slučaju, kada naglo ili na poseban način izreknemo nešto, na to se gleda kao glasove (subjekt, ZP), koje napuštaju usta (spremnik, NP).
Ljudsko tijelo navikli smo vidjeti u uspravnom položaju, te kada bi htjeli pojednostaviti konturu prosječnog ljudskog tijela koje stoji s rukama uz tijelo dobili ste okomitu dužinu. Zamislite sad da čovjek posegne za nečime, isplazi jezik, ispruži ruku kako bi podijelio nešto, kako bi ta pojednostavljena kontura izgledala? Dio tijela koji je ispružen od ostatka se ističe, i time je ruka ili neki drugi dio tijela subjekt (ZP), ono što se miče van tijela (spremnik, NP) podsjeća na ravnu uspravnu dužinu. Time, ruka je subjekt (ZP) ‘izlazi iz tijela’ (spremnik, NP).
Isto kao i tijelo, na mozak se gleda kao spremnik u kojem se nalaze ideje, mišljenja, problemi, priče… Ideje i ostalo predstavljaju subjekte koji se nalaze u mozgu (spremniku) te one mogu izlaziti iz njega.
Watch (gledaj) + out (van) je fraza koja naglašava potrebu za opreznijim ponašanjem i obraćanje pažnje. Fraza dolazi od ideje da gledamo oprezno oko sebe, van uobičajenog vidnog polja. U tom slučaju oči predstavljaju subjekt (ZP) koje trebaju gledati van vidnog polja (spremnik, NP) kako bi uočile potencijalnu opsanost.
Stanja i situacije također mogu biti predstavljeni kao spremnici unutar kojih možemo biti (tada smo u toj situaciji ili stanju) ili biti van njih (nismo više u toj situaciji ili stanju).
Različita stanja, postojanje, rad, dužnost, znanje, svjesnost, sjećanje, korištenje posjedovanje, dostupnost, vidljivost i dr. se smatraju ‘spremnicima’ unutar kojih može biti neki predmet ili osoba (subjekti). To znači da se prijedlogom OUT krećemo iz domena posjedovanja, znanja, hrabrosti, postojanja, i svjesnosti u domene manjka, neznanja, kukavičluka, nepostojanja i bez svjesnosti.
Isto tako, stanja ili situacije kada je nešto nepoznato, nevidljivo ili ne postoji se također smatra ‘spremnikom’, te kada izlazimo van iz tog spremnika, prelazimo iz domene nepoznatog u domenu poznatog, iz domene nevidljivog u domenu vidljivog, te iz domene nepostojanja u domenu postojanja.
Isto kao što i neki fizički predmeti imaju svoju minimalnu i maksimalnu površinu (kao što je primjerice mapa - iz presavijenog papira ili smotanog valjka može se razvući u veći pravokutnik), tako se i određeni pojmovi mogu protezati do svojih maksimuma.
Spremnik označava ograničenje do kojeg se protežu granice nekog pojma (NP), a pojam koji se razvlači, proteže, ili povećava do krajnjih granica je subjekt (ZP).
Isprobaj potpuno besplatno!
Registracijom dobivaš besplatan*
pristup dijelu lekcija za svaki predmet.