Prijedlog ON u svom najširem značenju opisuje kontakt, dodir, doticanje.
Legendu simbola koje koristimo u shemama koje ilustriraju značenja prijedloga pogledajte Sliku 1. u Uvod u prijedloge
Pregled značenja prijedloga ON:
Većinu fraza (phrasal verb) koje koristimo kada opisujemo doslovne, fizičke situacije, možemo koristiti u prenesenim značenjima i obrnuto.
Primjer: I put on my red dress. - Obukla sam svoju crvenu haljinu.
Haljina je predmet, subjekt (ZP), a tijelo je površina na kojoj se haljina oblači. Strelica ukazuje na smjer kojim se haljina kreće kako bi ostvarila kontakt s tijelom.
Već u ovom primjeru možemo primjetiti metaforičku primjenu fraze ‘put on’. Kada kažemo ‘put on’, ne mislimo da je netko jednostavno položio odjevni predmet na tijelo, i to je to. ‘Put on’ ukazuje na oblačenje, uvlačenje dijelova tijela u odjevni premet.
ON koristimo kada želimo izraziti kada se subjekt (fizički predmet, osoba, misao, riječ…) ostvaruje kontakt/dodir nekom površinom, drugim subjektima ili se subjekt postepeno približava površini/drugom subjektu.
Ako ovaj pregled usporedite s pregledom značenja prijedloga OFF, primjetit ćete puno sličnosti. U mnogo slučajeva prijedlozi OFF i ON su doslovne suprotnosti, te su i njihove fraze često suprotne jedna drugoj (npr. turn on/turn off - upaliti/ugasiti).
Ponekad prijedlog ON ukazuje na bliskost, a ne nužno na kontakt (dodir) s nekom površinom.
California is on the West Coat.
She lives on the border.
He is on your side.
We have a beautiful house on the river Kupa.
There’s a beautiful apartment on the Croatian coast.
Ni jedna od ovih lokacija nije točno na mjestu koje je spomenuto. Osoba se nalazi na cijeloj zapadnoj strani, niti točno na granici. Međutim, lokacija je toliko bliska tim mjestima da se koriste kao ukazivač smjera.
Kao i u mnogo drugih primjera, kako bismo vizualizirali vrijeme često ga zamišljamo kao površinu, odnosno lentu vremena. Kada želimo odrediti neko točno vrijeme ili period, često zamišljamo kako označavamo tu lentu vremena u svojoj glavi.
Kada ističemo određenu točku u vremenu, koristimo prijedlog ON.
on Monday, on Tuesday, on June 15th, on my birthday, on Christmas Eve…
Prijedlog ON se također može koristiti kada pričamo o trajanju radnje, posebice kada je kretnja usmjerena prema višoj razini.
go on (nastaviti), come on (hajde!), move/carry on (nastavi dalje), walk on (nastavi hodati), fight on (nastaviti se boriti)...
ramble/talk on (mljeti/brbljati), drag on (oduljiti se), get on with (slagati se s nečime/nekime), on and on (neprestano)
Budući da prijedlog ON naglašava kontakt subjekta s nekom površinom, on se koristi u situaciji kada:
1. aktivnost utječe na subjekt
2. jedan događaj uzrokuje drugi događaj
Lia put the blame on Daria. - Lia je optužila Dariu./Lia je položila krivnju na Dariu.
It dawned on her that John was the murdered. - Shvatila je da je John ubojica./’Svanulo’ joj je da je John ubojica.
Isprobaj potpuno besplatno!
Registracijom dobivaš besplatan*
pristup dijelu lekcija za svaki predmet.